Breaking

Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2017

Μεγάλη νίκη για τετράδα ο Παμβοχαϊκός

Αποτέλεσμα εικόνας για Μεγάλη νίκη για τετράδα ο Παμβοχαϊκός

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-2 σετ τον Φοίνικα Σύρου στο ντέρμπι για την 4η θέση του πρωταθλήματος και ύστερα από αμφίρροπη αναμέτρηση 128 λεπτών. Η ομάδα του Βραχατίου πλησίασε στον ένα βαθμό το «πειρατικό» και απέκτησε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση μεταξύ τους ισοβαθμίας.
Ο Φοίνικας προηγήθηκε 1-0 σετ, ο Παμβοχαϊκός πέρασε μπροστά 2-1 σετ και πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ όπου έπαιξε καθοριστικό ρόλο το σερβίς και τα μπλοκ του Γκράχαμ (6 πόντους από μπλοκ συνολικά).
Ο Φοίνικας είχε πιο πολλές λύσεις στην επίθεση αλλά χαμηλότερα ποσοστά αποτελεσματικότητας και δε μπόρεσε να «διαβάσει» το παιχνίδι του Σμιθ στις κρίσιμες φάσεις που έκριναν το 3ο και το 5ο σετ. Κορυφαίοι του Παμβοχαϊκού ήταν ο Γκράχαμ, ο Σμίθ και ο Μπατατζίμ, ενώ ο Φοίνικας που έκανε πολλά λάθη είχε πρώτους σκόρερ τους Μρντακ, Ρεϊνάλντο.
Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 11-8, ο Φοίνικας με σερί 4-0 προσπέρασε 12-11 αλλά και πάλι η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα προσπέρασε στο β΄τεχνικό τάιμ άουτ 16-15. Ο Φοίνικας με μπλοκ και επίθεση του Ρεϊνάλντο προηγήθηκε 20-19, ο Παμβοχαϊκός απάντησε με σερί 3-0 για το 22-20 και έφτασε και στο 24-22. Ο Ρεϊνάλντο με δύο επιθέσεις ισοφάρισε και με μπλοκ στον Πέτι ο Φοίνικας προηγήθηκε 25-24. Ο Πέτι ισοφάρισε 25-25 και στην επόμενη φάση ο Ρεϊνάλντο κάρφωσε άουτ μετά από κακή υποδοχή (26-25). Το σετ κρίθηκε με το μπλοκ του Γκραχαμ πάνω στον Χήρα.
Ανατροπή είχαμε και στο 4ο σετ με τον Φοίνικα να γυρίζει το σκορ ενώ ο Παμβοχαϊκός είχε προβάδισμα με 6-2 και 9-5. Ο Φοίνικας με καλό σερβίς και δύο επιθέσεις του Μρντακ ισοφάρισε 9-9, ενώ στο 10-10 έκανε νέο σερί 4-0 και προσπέρασε 14-10 φτάνοντας στο 2-2 σετ.

5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-9, 15-12

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 57 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 6 άσσους, 64 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-19, 27-25, 20-25, 15-12) σε 128'

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ 1 (μπλοκ) Γκράχαμ 17 (11/19 επ, 6 μπλοκ), Πέτι 21 (17/40 επ, 4 άσσοι, 52% υπ - 33% άριστες), Πελεκούδας 11 (5/8 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Τζελάτι 10 (8/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 18 (16/27 επ, 2 μπλοκ, 83% υπ - 50% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 65% υπ - 30% άριστες), Αγγελόπουλος, Παπάζογλου, Σκαρλατίδης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χήρας 9 (7/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μρντακ 24 (20/35 επ, 4 άσσοι), Πάρις 1 (1 άσσος), Ρεϊνάλντο 23 (21/44 επ, 2 μπλοκ, 59% υπ - 35% άριστες), Εφραιμίδης 11 (10/25 επ, 1 μπλοκ, 47% υπ - 37% άριστες), Τουράνιανιν 6 (6/16 επ) / Ζήσης (λ, 70% υπ - 45% άριστες), Δημητριάδης, Σζάρεκ, Παπαδόπουλος.
Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Έγινε ένα ωραίο ματς μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων. Πήραμε δύο βαθμούς και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας για την 4η θέση η οποία θα κριθεί πάνω στο νήμα. Είμαι ευχαριστημένος απου αντιδράσαμε σωστά μετά το 1-0 σετ. Συνεχίζουμε για το κύπελλο και τον δύσκολο αγώνα με τον ΠΑΟΚ».
Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ντούσκο Νίκολιτς είπε: «Δεν αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες για να πάρουμε μία καθαρή νίκη. Είχαμε ευκαιρία να πάρουμε το 3ο σετ και να κάνουμε τη διαφορά. Προηγηθήκαμε στο σκορ των σετ και στο τάι μπρέικ μας έλειπε η αποφασιστηκότητα. Οταν δεν κάνεις αυτό που πρέπει όταν πρέπει έρχεται η ήττα».