Breaking

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2016

ΒΟΛΕΙ: Ο Παμβοχαϊκός στη Σύρο έσπασε το αήττητο της έδρας του Φοίνικα

Από την ομάδα του Παμβοχαικού (βόλεϊ) αναφέρεται μεταξύ άλλων: «Την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, την τέταρτη συνολικά και την τρίτη σε ισάριθμους αγώνες στο τάι μπρέικ πέτυχε ο Παμβοχαϊκός στη Σύρο σπάζοντας παράλληλα το αήττητο της έδρας του Φοίνικα.
Με τους Τζελάτι, Μπατατζίμ και Πελεκούδα να είναι μπροστάρηδες σε επίθεση και σερβίς και τον Τσαδήμα να αντέχει την πίεση στην υποδοχή ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη μετά από δραματικό φινάλε στο 5ο σετ που κρίθηκε με 18-16. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 1-0 σετ αλλά η υποδοχή του πιέστηκε από το σερβίς των κορίνθιων και μετά κυνηγούσε στο σκορ.
Το δραματικό τάι μπρέικ
Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το 5ο σετ όπου ο Φοίνικας είχε προβάδισμα 2-3 πόντων μέχρι το 12-10 αλλά στο τέλος ο Παμβοχαϊκός πήρε τη νίκη. Ο Ρεϊνάλντο αστόχησε στην επίθεση για το 13-11 και ο Παμβοχαϊκός μείωσε στον πόντο (13-12), με τον Μπατατζίμ να ισοφαρίζει στην κόντρα (13-13). Ο Φοίνικας πήγε πρώτος σε ματς-μπολ με το χαμένο σερβίς του Τζελάτι (14-13), αλλά το παιχνίδι είχε ακόμα δρόμο…
Το μπλοκ του Γκράχαμ στον Μρντακ έβαλε μπροστά τον Παμβοχαϊκό (16-17) που τελικά πήρε τη νίκη με νέο μπλοκ του Τζελάτι στον Εφραιμίδη.