Breaking

Κυριακή 29 Μαρτίου 2015

Μόνο στο τρίτο σετ «ίδρωσε» ο Παμβοχαϊκός για να πάρει αυτό που ήθελε κόντρα στην ΑΕΚ.

Η ομάδα του Βραχατίου επικράτησε άνετα 3-0 σετ (25-19, 25-19, 29-27) της Ένωσης έχοντας ως βασικό της ακραίο το λίμπερό της Δημήτρη Ζήση, την θέση του οποίου πήρε ο Ανδρόνικος Βανδώρος.
Η ομάδα του Μέρτεν εξασφάλισε την 7η θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα της τελευταίας αγωνιστικής. Η ΑΕΚ δεν πήρε βαθμό και για καλή της... τύχη η Λαμία ηττήθηκε από τον Άρη με 3-2 σετ κι έτσι η βαθμολογική τους διαφορά έμεινε στους 6 βαθμούς και ελπίζει να αγωνιστεί στα πλέι άουτ (εάν η διαφορά μεταξύ 12ης και 11ης ομάδας είναι 7 βαθμοί η 12η ομάδα υποβιβάζεται απ' ευθείας).

Η «Ένωση» αγωνίστηκε χωρίς Δημητρούδη, Ίλιτς, Οικονόμου που αποκλείστηκαν την παραμονή του αγώνα με απόφαση της διοίκησης. Η ΑΕΚ είχε διαγώνιο τον Ανδρεάδη και προσπάθησε να πάρει το 3ο σετ όταν προηγήθηκε 24-23 και 27-26 αλλά ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 απο επίθεση του Ντουσάρμ, επίθεση του Σαρικεΐσογλου και μπλοκ του Ρόου έκανε το 29-27 και έκλεισε τον αγώνα με 3-0. Στα δύο πρώτα σετ ο Παμβοχαϊκός είχε μεγάλες διαφορές στο σκορ με βασικούς ακραίους του Ζήση, Σαρικεΐσογλου, ενώ απουσίασαν ο Στεφάνοβιτς που βρίσκεται στη Σερβία και ο Νέμεθ που έχει κάταγμα στο μέσο δάκτυλο του χεριού του.

Παπαδόπουλος: «Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας»

Πριν την έναρξη του αγώνα η διοίκηση του Παμβοχαϊκού έδωσε μια ανθοδέσμη στον προπονητή της ΑΕΚ κύριο Αντώνη Παπαδόπουλο ευχαριστώντας τον για την πολυετή προσφορά του στο σύλλογο του Βραχατίου. Να θυμίσουμε ότι ο Παπαδόπουλος ήταν το δεξί χέρι του κύριου Ζαλμά για έξι χρόνια στον Παμβοχαϊκό. Την ανθοδέσμη έδωσε ο γενικός αρχηγός της ομάδας της Βόχας κύριος Ιωάννης Σταμπεδάκης.
Ο κόουτς της ΑΕΚ παρά την ήττα δεν το βάζει κάτω. «Περιμέναμε να είμαστε όσο πιο ανταγωνιστικοί μπορούσαμε. Το κάναμε σήμερα ως ένα βαθμό. Φάνηκε καλύτερα στο 3ο σετ όπού ο Ανδρέας Ανδρεάδης προσπάθησε να τα κάνει όλα μόνος του άλλα αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει φυσικά. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας και ευελπιστούμε σε ότι καλύτερο για εμάς» έλεγε μετά το ματς ενώ ο προπονητής του Παμβοχαϊκου Μίκαελ Μέρτεν είπε: «Σήμερα παίξαμε με πολλές αλλαγές, είχαμε πολλές απουσίες και το πιο σημαντικό ήταν η απουσία του λίμπερο καθώς ο Ζήσης χρειάστηκε να παίξει ακραίος. Παρόλα αυτά πήραμε την νίκη και τους τρεις βαθμούς με ένα καθαρό σκορ. Είδα αυτά που ήθελα να δω μέσα στο γήπεδο και κάποια άλλα δεν τα είδα βεβαία, λογικό αν αναλογιστούμε τις απουσίες που είχαμε. Το σημαντικό είναι ότι πήραμε την νίκη και συνεχίζουμε με καλή ψυχολογία για τα πλέι οφ».
Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 7 άσσοι, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν: 2 άσσοι, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.
Οι συνθέσεις:
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Δρογκάρης 7π. (1/4, 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Ζήσης 7 (5/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 77% υπ., 62% άριστες), Ρόου 8 (5/12, 3 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/10, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 16 (15/31, 1 άσσος, 69% υπ., 48% άρ.), Ντουσάρμ 14 (14/28) / Βανδώρος (λ), Γεωργίου.
ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Ωρολογάς 6π. (5/11, 1 μπλοκ, 73% υπ., 60% αρ.), Χριστοφίδης 2 (2/8), Δανιάς, Χατζόπουλος 4 (1/3, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Αλεξίου 14 (10/28, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 50% υπ., 33% αρ.), Ανδρεάδης 18 (15/34, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. - 63% υπ., 37% αρ.), Σπυρόπουλος, Αν. Μιχαλόπουλος, Γ. Μιχαλόπουλος